Sayfalar

9 Mart 2014 Pazar

2014 PMYO Mülakatları Nasıl Olacak?


PMYO 2014 Mülakatları 2011 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile 4 aşamalı olacak şekilde uygulanmaktadır. Bu dört aşamanın tamamına PMYO Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavı denilmektedir.
1. Ön Sağlık Kontrolü
Bu aşamada adayların boy kilo ölçümleri ve beden kitle hesaplamaları yapılacaktır. Ayrıca Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre adayların ön sağlık kontrolü yapılacaktır. Bu aşama sonunda aday hakkında PMYO adayı olur veya olmaz hükmü verilecektir. Bu aşamayı geçemeyen diğer aşamalara giremeyecektir.
2. Fiziki Yeterlilik Sınavı
Fiziki yeterlilik sınavının tüm detayları aşağıda bulunmaktadır. Parkurda bulunan sağa sola sıçrama aletinin yerden yüksekliği 40 cm’dir. Parkurun en sonundaki engelin yerden yüksekliği 120 cm’dir. Yapılamayan veya yapılmayan hareketlerle ilgili puanlamada ceza sistemi bulunmaktadır ve herhangi bir engeli yapmadan geçen aday direk elenecektir. Bu aşama sonunda aday hakkında PMYO adayı olur veya olmaz hükmü verilecektir. Bu aşamayı geçemeyen diğer aşamalara giremeyecektir.
3. Mesleki Psikolojik Değerlendirme
Adaylar önceden tanımlı çeşitli psikolojik ruh hali durumlarına göre değerlendirilecektir. Her bir kriter 100

puan üzerindendeğerlendirilecek ve adayın en az 70 puan alması gerekecektir. Ayrıca adayların kişilik envanteri testine verdiği cevaplar incelenecek sorunlu olanlar incelenecektir. Gözlem ve görüşme sonuçlarına göre eleme yapılacaktır.Bu aşama sonunda aday hakkında PMYO adayı olur veya olmaz hükmü verilecektir. Bu aşamayı geçemeyen diğer aşamalara giremeyecektir.
4. Mülakat sınavı
Mülakat sınavında adayların anlama, dikkat, yorumlama, hızlı ve yerinde karar verebilme, kendini ifade edebilme konularında değenlendirilecektir. Sözlü ve yazılı sorularla değerlendirme yapılır. Her kategori 100 puan üzerinden değerlendirilir ve en az 70 puan almak elenmemek için zorunluluktur. Bu aşama sonunda aday hakkında PMYO adayı olur veya olmaz hükmü verilecektir. Bu aşamayı geçemeyen aday elenir.
Mülakat sınavlarına kıyafet olarak eşofman tercih edebilirsiniz. Erkekler yanlarına şort almaları uygun olacaktır. Spor sınavında ayakkabı seçiminiz performansınızı üst düzeyde etkileyeceğinden spor salonu zemininde kaymayan ayakkabı tercih etmenizi öneririm.
ŞİMDİ KISA KISA PMYO MÜLAKATLARINDA BULUNAN BU DÖRT AŞAMAYI ANLATALIM…
1. PMYO 2014 ÖN SAĞLIK KONTROLÜ NASIL YAPILACAK?
Öncelikle Erkeklerde ve Bayanlarda boy ölçümü yapılmaktadır. Sizinde sitemizde daha önce takip ettiğiniz gibi erkeklerde boy:167 bayanlarda ise: 162 olmak zorunda. İlk önce boyunuza bakacaklar bu şartları taşımayanlar varsa lütfen hiç PMYO mülakatlarına girmesinler çünkü boydan eleme çok yapılmaktadır. Daha sonra ise kilonuzun ölçümü yapılıyor. 2010 yılından önce yapılan PMYO mülakatlarında boyunuz ile kilonuz arasında 15+ – fark olmamasına bakılıyordu. Ancak 2012 PMYO mülakatlarında beden kitle endeksinize bakılacak. PMYO 2014 beden kitle endeksinizi öğrenmek için lütfen buraya tıklayınız. Beden kitle indeksinizinde tuttuğunu var sayarsak sıra geldi göz kontrolüne. İleride bir doktor sizi bekleyecek elinde renk körü testinde kullanılan resimlerden olacak ve size göstererek o resmin içerisinde saklı olan rakamı okumanızı isteyecek. Sizin için sitemizde renk körlüğü testihazırlamıştık. Bakmayanlar lütfen buraya tıklayarak 2014 PMYO Renk Körü testine baksınlar. Daha sonrasında sizden kollarınızı düz olarak yere paralel olarak uzatmanızı isteyecek. Burada korkulacak bir şey yok. Ellerinizde titreme olup olmadığına ve kolunuzda herhangi bir iz olup olmadığına bakacak. Buradan geçtiğiniz de PMYO Ön Sağlık kontrolünden geçmiş olacaksınız.
2.PMYO 2014 FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI NASIL YAPILACAK?
2011 yılında kalkan spor hareketlerinin (şınav, mekik ve çök kalk) yerine Polis Petnatnonu dediğimiz uygulama getirildi ve bunun ismine fiziki yeterlilik sınavı denildi.

-Polis Meslek Yüksekokulu fiziki yeterlilik sınavında puanlama aşağıdaki tablodaki gibidir.
-Erkek adaylarda 61 sn ve daha çok sürede parkuru tamamlayanlar 20 puan altında puan alarak ELENECEKLERDİR.
-Bayan adaylarda 67 sn ve daha çok sürede bitirenler 20 puan altında puan alarak ELENECEKLERDİR.
Puanlama
ERKEKP U A NBAYAN
ZAMAN-snZAMAN-sn 
504056
513857
523658
533459
543260
553061
562862
572663
582464
592265
602066
611867
621668
631469
641270
651071
66872
67673
68474
69275
70076
3. MESLEKİ PSİKOLOJİK DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK?
Adaylar önceden tanımlı çeşitli psikolojik ruh hali durumlarına göre değerlendirilecektir. Her bir kriter 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve adayın en az 70 puan alması gerekecektir. Ayrıca adayların kişilik envanteri testine verdiği cevaplar incelenecek sorunlu olanlar incelenecektir. Gözlem ve görüşme sonuçlarına göre eleme yapılacaktır. Yani kişilik testi tek başına eleme sebebi değildir. Kesinlikle sizinle görüşme sonucunda eleme yapılması gerekiyor. PMYO Kişilik Testi sadece bilgi amaçlı uygulanır. Bu aşama sonunda aday hakkında PMYO adayı olur veya olmaz hükmü verilecektir. Bu aşamayı geçemeyen diğer aşamalara giremeyecektir.
4.PMYO 2014 MÜLAKAT SINAVI NASIL YAPILACAK?
2010 yılında bu bölümde sadece konuşmanıza ve dilinizin akıcılığına, peltek olup olmadığınıza, bazı harfleri söyleyip söyleyemediğinize bakıyorlardı. Ancak bu durum 2011 yılından itibaren değişti ve Askeri Sınav Mülakatlarında sorulan sorular sorulmaya başlanıldı. Bu sorulara bilemeyen PMYO adayları elendi.
İşte 2014 PMYO Mülakatları bu şekilde olacak. Lütfen mülakatlara deneyimli girelim ve elenmeyelim. Çünkü bu sınav sizin hayatınızı belirleyecek. Şu konuyu da unutmadan açıklığa kavuşturalım. PMYO Mülakat sınavlarından alacağınız puan yazılı sınavda etkili olmayacak. Yani PMYO mülakat sınavlarından alacağınız puan yalnızca PMYO mülakatlarından geçmenizde etkili olacaktır. 
2014 PMYO mülakatlarını umarım iyi anlatabilmişimdir. Yorum yapıp bir teşekkür ederseniz sevinirim.
Saygılarımla.

8 yorum:

 1. Bilgilendirdiginiz için tesekkurler acaba bayanlarin şansı nedir

  YanıtlaSil
 2. Bayanların şansı erkeklere oranla daha az tabi ama vücudunuzda herhangi bir problem yoksa konuşmanız düzgünse neden geçemeyesin mülakatları? :) işin bi de kader kısmet durumu var :) inş. kazanırsınız bu güzel mesleği :)

  YanıtlaSil
 3. pmyo da katı kurallar çok mu abartıyolar bazen telefon yasak vs ?

  YanıtlaSil
 4. Sözlü mülakatta sordukları sorulara yanlış cevap verirsek yada bi fikrimiz yoksa ne yapmamız gerekiyor ?

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle bi cevap verin yanlışta olsa eğer bılmıyorum vs. gibi konusursanız dırek elenırsınız :)

  YanıtlaSil
 6. meraba bayanlar fiziki yeterlilikte şınav da çok iyi performans göstermek zorunda mı yok tolerans gösteriliyor mu?

  YanıtlaSil
 7. barajın düşmesi umuduyla parkura hala çalışıyorum inşallah 240 olur 242 de kaldım ya :(

  YanıtlaSil
 8. Ya bn 10.9 1997 liyim lise 4 gectm ya yas sim eylullde 18 gorcm ya yasimda ya baynalrjn yasi 20 diyo o nsl olck ya onu anladm

  YanıtlaSil

SINAV SONUÇLARI EN GEÇ CUMA GÜNÜ AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ..